سقف و دیوار کاذب کناف

استفاده از نورپردازی در محیط داخلی همیشه با افزایش چراغ های بیشتر میسر نیست و خیلی از افراد علاقه مند هستند تا در خانه خود فضایی با نورهای زیبا داشته باشند و تنوع در نوع طراحی برای آن ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است از این رو با به کارگیری کناف، لایه ای به سقف به عنوان سقف کاذب اضافه می شود تا محل قرار گیری لامپ های مختلف در آن مشخص شود و با اجرایی نمودن آن فضای داخلی علاوه بر نورپردازی بیشتر از زیبایی منحصر به فردی برخوردار شود.

استفاده از کناف برای دیوار نیز به کار برده می شود، متخصصین داخلی به همراه افراد مسلط بر اجرای کناف کاری طرح از پیش تعیین شده را اجرا می نمایند. وظیفه کناف کاران پیاده سازی طرح پیشنهادی کناف است و دیگر عواملی مانند رنگ آمیزی به عهده نقاشان می باشد. صفحات نصب شده بر روی دیوار با نام کناف معمولا از جنس گچ است که می تواند با لایه رویی چوب نیز به جای رنگ پوشیده شود.

استفاده از کناف در ساختمان سازی و طراحی داخلی سبب شده تا ساختمان چندین برابر سبک تر شود و در زمان زلزله و هنگام تخریب خطر جانی برای ساکنین ساختمان نداشته باشد. یکی از دلایل موثر استفاده از کناف قدرت انعطاف پذیری آن در محیط های مختلف است که با انتخاب هر نوع از طراحی قابل پیاده سازی است.

استفاده از سقف و دیوار کناف در تمامی محیط های امکان پذیر می باشد و محدودیتی آن را در بر نمی گیرد. چنانچه خانه ای با ساخت قدیمی دارید و قصد عملیات بازسازی آن را در اولویت خود قرار داده اید می توانید به کمک مشاوران طراحی داخلی جهت تنوع و ایجاد تغییر در فضای داخلی ساختمان خود از کناف در ایجاد سقف و یا دیوار استفاده نمایید. کناف این امکان را برای سقف محیط شما فراهم می سازد تا علاوه بر زیبایی با استفاده از لایت نورپردازی داخلی خانه خود را به صورت ویژه ای تغییر دهید از سوی دیگر به راحتی به تاسیسات پشت سقف دسترسی داشته باشید.

همچنین کناف عایق مناسب حرارتی است و نصب آن در زمان کوتاهی توسط کناف کاران انجام می شود. چنانچه آسیبی بر روی دیوار و سقف کناف ایجاد شود با هزینه کم قابل تعمیر است و مشتریان نگرانی نسبت به حتی شکستگی آن نداشته باشند. نکته قابل توجه در هنگام نصب و اجرای کناف ، وجود متخصصین کناف کاری است حتما باید افراد دارای مهارت کناف آن را نصب نمایند تا از بروز هر گونه نقص و مشکل جلوگیری شود.

مزایا

در ادامه مزایای استفاده از دیوارهای جداکننده داخلی کناف توضیح داد می شود .

این نوع دیوار در مقایسه با دیوارهای سنتی حدود ده تا پانزده برابر سبک تر است. لذا با کاهش بار مرده ساختمان، تاثیر نیروی زلزله بر ساختمان کمتر می شود. در صورت تخریب ساختمان، به علت سبکی سیستم کناف، خطر جانی برای ساکنان به مقدار قابل ملاحظه ای کمتر خواهد بود.

علاوه بر سبکی پانل کناف، نحوه اتصال انعطاف پذیر پانل ها به پروفیل ها هم به گونه ای است که باعث کاهش نیروی زلزله می شود.

سبکی مصالح کناف باعث حمل آسان آن توسط کارگران و در نتیجه افزایش سرعت اجرای پروژه می شود. در مسافت های حمل طولانی به علت دارا بودن بسته بندی مناسب، آسیبی به مصالح وارد نمی شود. کم حجم بودن مصالح کناف نسبت به مصالح سنتی نیز سبب کاهش هزینه های حمل می شود.

مزیت دیگر سیستم کناف دسترسی آسان به تاسیسات مکانیکی و الکتریکی است. در صورت ترکیدن لوله های تاسیسات و… به راحتی می توان قسمت آسیب دیده را تشخیص داده و تعمیر کرد. در صورت آسیب دیدن دیوارهای کناف در اثر ضربه نیز، قسمت آسیب دیده به راحتی تعویض و تعمیر می شود. این دو ویژگی موجب افزایش عمر مفید ساختمان می شوند.

در صورت نیاز به تغییر کاربری، با استفاده از سیستم کناف به راحتی می توان این کار انجام داد. در بازسازی ساختمان های قدیمی نیز می توان از روش کناف بهره گرفت. در مناطقی که نیاز به ساخت و ساز سریع باشد مانند مناطق زلزله زده، سیستم کناف دارای اولویت می باشد.

با به کارگیری دیوارهای کناف می توان مقاومت در برابر عبور صدا را افزایش داده و با استفاده از عایق های پشم سنگ و پلی استایرن می توان دیوارها را در برابر حرارت به راحتی عایق کرد. عایق ها در بین دو پانل گچی قرار می گیرند .

از سیستم پانل های گچی کناف بدون سازه نیز استفاده می شود. در این حالت، پانل های گچی با استفاده از چسب پرلفیکس به عنوان پوشش روی دیوارهای سنتی نصب می شوند. بدین ترتیب فضایی خالی در پشت آن برای عایق کاری و عبور تاسیسات ایجاد می شود.

از دیگر مزایای سیستم کناف اجرای فرم های دکوراتیو و منحنی و افزایش سطح زیر بنای ساختمان با توجه به کاهش ضخامت دیوارهای کناف نسبت به مصالح سنتی می باشد.

کناف بنابر عملکرد دیوارها، پانل های متفاوتی متناسب با شرایط موجود ارائه می دهد. در شرایط عمومی از پانل های گچی ساده یا (Regular board) RG استفاده می شود. برای مکان های مرطوب مانند آشپزخانه و سرویس ها از پانل های مقاوم در برابر رطوبت (Moisture Resistant board) استفاده می شود. این صفحات قابل استفاده در مکان هایی با رطوبت کمتر از 90% می باشد. در محل هایی که احتیاج به محافظت در برابر حریق دارند، پانل هایی (Fire Resistant board) که دارای الیاف شیشه می باشند پیشنهاد می گردد که تا 3 ساعت در برابر آتش سوزی مقاومت می کنند. پانل هایی (Fire & Moisture resistant board) هم که در برابر رطوبت و آتش مقاوم هستند، برای مکان هایی مانند چاه های تاسیساتی استفاده می شوند. در سیستم کناف، برای دیوارهای خارجی یا دیوارهایی که در تماس دائم با آب هستند از صفحات مسلح سیمانی (آکواپنل) استفاده می شود.

اجزای فلزی : پروفیل های کناف با شکل دادن به ورق های فولادی گالوانیزه به روش سرد تولید می شوند. اجزای اصلی آن شامل استاد (سازه قائم) و رانر (سازه افقی) می باشد. در محل هایی که تاسیسات و لوله کشی ها وزن خود را به استاد ها انتقال می دهند، سازه ای تحت عنوان پشتیبان جهت تقویت استفاده می شود. پیچ ها ، سازه درز انقطاع ، نوار درزگیر و ماستیک و… از دیگر اجزای دیوار کناف می باشد.

رنگ آمیزی کناف

دیوارهای کناف بعد از نصب، رنگ آمیزی می شوند و در این مرحله نیازی به ملات گچ و خاک نمی باشد. این موضوع نیز باعث صرفه جویی و بالا رفتن سرعت اجرای پروژه ها می شود. برای به دست آوردن سطحی کاملا یکنواخت، محل درزها با کمک نوار درزگیر بتونه می شود. نوار درزگیر موجب مسطح شدن محل درز و جلوگیری از ایجاد ترک در دیوار می شود. سطح پیچ ها هم که کمی پایین تر از سطح پانل ها هستند، با بتونه پوشانده می شود و سطح صافی در محل پیچ ها ایجاد می شود. بعد از اجرای دیوار، یک لایه ماستیک روی آن اجرا می شود که موجب بوجود آمدن سطحی یکنواخت برای رنگ آمیزی و کاهش جذب رنگ می شود. در نهایت با استفاده از دیوار کناف به راحتی سطحی کاملا صاف با دقت بالا و آماده برای رنگ آمیزی به دست می آید.

کناف

پیشرفت فناوری ساخت و ساز در سال های اخیر سبب جایگزینی مصالح نوین با مصالح سنتی شده است.از جمله این موارد می توان به سیستم های ساخت و ساز خشک اشاره کرد که استفاده از آن ها در صنعت ساختمان سازی به صورت فراگیر در اروپا و در ایران در حال توسعه است. صفحات روکش دار گچی یکی از مصالح اصلی مورد استفاده در ساخت و ساز خشک هستند. کناف نوعی صفحه روکش دار گچی (Dry Wall) است که توسط شرکت کناف تولید می شود. کناف بیش از 8۰ سال است که در صنایع ساختمانی فعالیت دارد. این شرکت توسط برادران کناف (کارل و آنفوس کناف) در سال ۱۹۳۲ بنیان گزاری شد. در حال حاضر شرکت کناف یکی از شرکت های بین المللی در صنایع ساختمان می باشد. سقف ها و دیوارهای جداکننده )تیغه(کناف سازه های فلزی یکپارچه گالوانیزه هستند که صفحات روکش دار گچی و سیمانی بر روی آنها پیچ می شوند. درز بین صفحات با بتونه درزگیری پر شده و سطوح صاف به وجود آمده رنگ آمیزی می شوند.