غرفه های نمایشگاهی

سالانه نمایشگاه های صنعتی مختلفی در ایران و سایر کشورها برگزار می شود و کلیه شرکت ها از هر نوع صنفی در این نمایشگاه ها داوطلبانه شرکت می کنند تا بتوانند زمینه فعالیت خود را به بازدیدکنندگان معرفی نمایند. یکی از اصلی ترین دغدغه های اجاره کنندگان غرفه ها، ایجاد فضایی مناسب برای بازدیدکنندگان است. وجود مرتبط بودن فضای غرفه با نوع صنعت صاحبان غرفه و استفاده بهینه از کل فضای اجاره شده مواردی مهم ارزیابی می شوند.

پیش از رشد طراحی معماری و ظهور شرکت های دکوراسیون داخلی وظیفه چیدمان و طراحی غرفه های به دست برگزارکنندگان غرفه ها انجام می شد، نیاز بازدیدکنندگان به فضایی جدید و مدرن با استفاده از امکاناتی کوچک سبب شد تا شرکت های دکوراسیون داخلی به صورت ویژه ای مسئولیت اجرایی نمودن ایده های هنرمندان طراحی داخلی را به عهده بگیرند.

حال با افزایش حضور شرکت های دکوراسیون داخلی در اجرایی نمودن طرح های ویژه و متمایز، بازدیدکنندگان توجه بیشتری به نوع فعالیت شرکت کنندگان در نمایشگاه ها دارند. حضور در نمایشگاه های داخلی و بین المللی معمولا سکوی پرتاپ یک مجموعه برای بهبود و رشد وضعیت کل سازمان تلقی می شود از این رو صرف نمودن هزینه برای به نمایش گذاشتن نوع فعالیت هم سو با طراحی فضای مناسب غرفه ها یکپارچه گی خاصی را ایجاد می نماید که ذهن بازدیدکنندگان با حرکت هوشمندانه ای به سوی هدف های یک سازمان نزدیک تر شود و با دیدن فضایی متناسب، ارتباط سودمندی با صاحبان شرکت ها برقرار نمایند. بازدیدکنندگان غرفه ها معمولا به دلیل انبوهی از غرفه ها در نمایشگاه ها محدودیت زمانی دارند و معمولا شرکت هایی موفقیت های مطلوبی بدست می آورند که زمان و هزینه ای را جهت معرفی خود در استراتژی های تبلیغات صرف نموده اند.

ظاهر یک غرفه و استفاده از امکاناتی از قبیل کف پوش مناسب، نورپردازی یا سایر موراد این فرصت را برای مدیران شرکت ها ایجاد می کند تا به درستی بتوانند نگاه بازدیدکنندگان را به سوی خود جلب نمایند و با به کار گیری از مسیرهای دیگر در حوزه تبلیغات مشتریان بیشتری بدست آورند.

کارشناسان و متخصصین طراحی داخلی ابتدا با بررسی دقیق محل غرفه و ابعاد آن، فضا را مورد ارزیابی قرار می دهند و به کمک تصاویر و ویدیو های از قبل طراحی شده پیشنهادی اگاهانه به مدیران غرفه ها می دهند در این صورت مدیران قبل از اجرایی شدن طراحی دکوراسیون غرفه خود تمامی نکات و ایده های خود را به کمک این متخصصان می توانند به مرحله اجرا درآورند. شرکت های دکوراسیون داخلی با استفاده از علم معماری و هنر طراحی به صنعت های مختلف در حوزه های وسیع خدماتی سازنده عرضه می نمایند.

استحکام غرفه

اگر چه غرفه های نمایشگاهی برای مدت زمان موقت هستند و گاهی عمر آنها به یک هفته می رسد، اما نباید از استحکام و مقاومت سازه غرفه در مقابل ضربات وارده غافل شد. بنابراین باید سازه هایی که برای ساخت غرفه استفاده می شوند، از مقاومت کافی برخوردار باشند.

یکی از مهمترین المان های غرفه های نمایشگاهی، توجه به فاکتور زیبایی است. دکوراسیون می تواند بازدیدکنندگان را برای خرید مجاب کند. بنابراین باید از سازه های مدرن با طرح های جدید استفاده شود. دکوراسیون باید با محصولات متناسب باشد. اگر محصولات کمتری در غرفه چیده شود و فضای داخلی بازتر باشد، تاثیر بیشتری در زیبایی غرفه دارد. برای متمایز بودن، بهتر است رنگ چراغ ها با غرفه های مجاور متفاوت باشد.

تبلیغات یکی از مهمترین روش های جذب مشتری است که غرفه های نمایشگاهی هم از آن مستثنی نیستند. در زمان ساخت و طراحی می توان تبلیغات را هم در غرفه نمایشگاهی گنجاند. استفاده از برندهای معروف در دیواره های غرفه و یا استفاده از شعارهای متنی در تبلیغات نمایشگاهی تاثیر زیادی دارد.

طراحی غرفه

غرفه ای که طراحی می شود باید با محصولات آن تناسب شکلی و رنگی داشته باشد.. در طراحی غرفه باید به نور به عنوان یک عامل مجاب کننده توجه شود. غرفه هایی که با اصول نورپردازی طراحی شده اند، می توانند توجه بازدیدکنندگان را به خود جلب کنند. در عین حال اگر نور در داخل غرفه به خوبی تنظیم شده باشد، تمامی محصولات در معرض دید مشتریان قرار می گیرند و آنها را در انتخاب محصول کمک می کنند؛ ضمن این که مشتریان زمان کمی را برای پیدا کردن محصول مورد نظر خود صرف می کنند. بنابراین غرفه باید به گونه ای طراحی شود که هیچ محصولی در خفا و تاریکی نباشد.

در زمان طراحی باید به کف غرفه هم توجه شود. برخی به موکت علاقه بیشتری دارند و برخی از غرفه سازان از کفپوش های موقتی استفاده می کنند. در هر صورت کفپوش باید از نظر رنگ با دیواره های ساز هماهنگ باشد.