محوطه سازی

با افزایش ساختمان ها در کلان شهرها امکان خانه هایی با باغچه های بزرگ و سبز مانند قبل امکان پذیر نیست، این موضوع سبب آلودگی هوا در شهرهای بزرگ شده است و از طرفی ساکنان ساختمان ها نیز از کمبود فضایی سبز و یا محوطه ای باز در محیط ساختمان خود ناراضی هستند اما با ورود صنعت طراحی داخلی و تلفیق این علم با معماری نتایج چشمگیری در بهبود این نیاز برای اهالی ساختمان ها در کلان شهرها مشاهده می شود.

استفاده از محوطه سازی و روف گاردن، محیطی مناسب را برای ساختمان ها ایجاد می نمایند تا در هنگام استراحت و یا پرورش گل و گیاه  محدودیتی آنها را در تحت تاثیر قرار ندهد و به راحتی فضای سبز متناسب با سلیقه خود را در محوطه خارجی ساختمان یا روی بام و زیرزمین ایجاد نمایند.

استفاده از محوطه سازی در ویلاهای دور از کلان شهر ها نیز فضایی زیبا و با امکانات تازه ای را برای ساکنین آن ایجاد می کند تا چنانچه خریداران آنها علاقه مند به تغییرات جدید در محوطه باغ و یا ویلای خود هستند با کمک از متخصصان در این حوزه محیطی دلنشین را برای خود ایجاد نمایند.

محوطه سازی علاوه بر ایجاد چشم اندازی زیبا در ساختمان ها و ویلاها خصوصیت ویژه ای را به بنای ظاهری ساختمان شما می دهد و ساختمان و یا ویلایی ایده آل را برای شما ایجاد می کند. استفاده از روف گاردن ها در پشت بام و حتی نحوه ایجاد یک محوطه متناسب با سلیقه مشتریان، پیش از اجرایی شدن تحت نظر کارشناسان مورد بررسی قرار می گیرد. میزان مقاومت ساختمان، خاک و درجه دما نکاتی مورد توجه جهت ساخت و ایجاد محوطه سازی و یا روف گاردن هستند که حتما توسط متخصصان ارزیابی می شوند.

نمای خارجی ، محوطه سازی و روف گاردن در معماری ساختمان های امروزی از اهمیت بیشتری برخوردار شده است مخصوصا برای افراد سالمندان و کسانی که هنگام خرید و اجاره آپارتمان و ساختمان خود نیاز ضروری به محوطه ای جهت پرورش و استفاده از گل و گیاه دارند. ایجاد استخر، آبنما، استفاده از آلاچیق و ساخت یک برکه کوچک انتخاب هایی است که با توجه به موقعیت ساختمان و ویلا از طرف کارشناسان محوطه سازی به مشتریان پیشنهاد می شود، برخی از مجتمع های مسکونی با دارا بودن فضایی وسیع، دارای ویژگی مناسب جهت ایجاد آبنما هستند و یا استفاده از آلاچیق برای ویلاها انتخابی ممتاز تلقی می شود.

از این رو محوطه سازی و کلیه امکاناتی آن متناسب برای کلیه فضاهای مختلف است. اصلی ترین نکته بعد از رضایت مشتریان، شرایط مناسب ساختمان جهت ایجاد محوه سازی است که مورد ارزیابی قرار می گیرد.

جزئیات خدمات

یکی از بهترین ایده ها برای محوطه سازی ویلا استفاده از گلدان های رنگارنگ و تزیینات زیبا نظیر سنگ فرش ها و گلکاری با ایده های خلاقانه است که استفاده از این ایده ها محوطه ویلا را به فضایی زیبا و جذاب تبدیل می کند و هم چنین محوطه و فضای سبز ویلا با این طراحی ها به فضایی هنری تبدیل می شود. بهتر است گل کاری را در ویلا با مرزبندی و آرایش خاص و منظمی انجام دهید.

در محوطه سازی در بخش های مختلف عناصر با نیروهای دینامیکی و استاتیکی متفاوتی در کنار هم قرار  میگیرند که هر کدام از آنها نیاز های متفاوتی برای زیر سازی دارند . همچنین با توجه به ایجاد بستر کاشت گیاهان در محوطه سازی،بررسی ، جمع آوری ، خاکبرداری و خاکریزی با مطالعه دقیق خاک موجود در سایت و همچنین استفاده از خاک مناسب درمحوطه سازی ، می تواند نقش مهمی در رشد و سهولت نگهداری گیاهان و استقامت عناصر در مقابل نیرو های ذکر شده داشته باشد .

آلاچیق کلمه عمومی است که در زبان فارسی به هرنوع سرپناهی که در فضای باز استفاده می شود ، اطلاق می گردد و حتی نوع کاربری آن که در مواردی بعنوان پارکینگ اتومبیل استفاده می شود نیز تغییری در این نام ایجاد نمیکند . این در حالیست که در محوطه سازی برای انواع مختلف از آلاچیق ، بسته به کاربرد آن نامها و تعاریف جداگانه ای وجود دارد

یکی از المان هایی که در چند سال اخیر برای محوطه سازی(لند اسکیپ)  شدیدا مورد استقبال عمومی قرار گرفته ، آبنما بوده است . ساخت آبنما می تواند با مصالح مختلف انجام پذیرد . در ساخت آبنما مواردی چون نحوه ریزش آب ، مقدار صدای مورد نیاز برای فضا، نور پردازی ، ایزولاسیون و سهولت نگهداری ، از اهمیت بالایی برخوردار است .

برکه به فضایی گفته می شود که آب در آن بدون جریان و در فضایی بسته قرار دارد . برکه در محوطه سازی (لند اسکیپ) معمولا برای فضا هایی با هدف آرامش ، طراحی و ساخته می شود می توان المان مفیدی در تامین این هدف باشد . برکه ها علاوه بر کاربرد به لحاظ زیبایی در محوطه سازی ،می تواند نقش مهمی در ذخیره سازی آب برای آبیاری فضای سبز ایفا کند. گیاهانی چون نیلوفر آبی ، لویی و.. که به عنوان گیاهان آبزی در محوطه سازی و فضای سبز جهت زیبایی بیش از پیش استفاده می شوند ، در آبهایی که راکد هستند ( مثل برکه ) قادر به ادامه حیات هستند.

از دیر باز شنا به عنوان یکی از مفرح ترین ورزشها مورد توجه بوده است، به همین دلیل ساخت استخر سالها در حیاط منازل مسکونی مورد توجه محوطه سازان قرار داشته. امروزه با تغییر شکل زندگی شهر نشینی معمولا استخر بعنوان بخشی از محوطه سازی ویلا ها دیده می شود . ساخت استخر به دلیل چالشهایی  چون آب بندی ، تصفیه و نگهداری ، از تخصصی ترین عناصر در محوط سازی است.

خصوصیات محوطه سازی

استفاده از گل های رنگارنگ و گیاهان و درخت های سر به فلک کشیده و استفاده از ترکیب های گونه های مختلف درختچه در محوطه ویلا، منظره ویلا را به چشم اندازی متفاوت و ایده آل تبدیل می کند. از دیگر خصوصیات محوطه سازی و فضای سبز نیز می توان به ایجاد فضایی دلنشین، روحیه بخش و جذاب را که برای استفاده کنندگان از آن بوجود می آورد اشاره کرد. همچنین طرح های متفاوت و متناسب با ساختمان یا ویلا در اطراف یا پشت بام بنا تاثیر فراوانی در زیبایی و خوش نما کردن ویلا یا ساختمان مورد نظر دارد.